Uprawa i pielęgnacji Azalii w przydomowych ogrodach.

Azalie oraz Różaneczniki to jedne w piękniejszych krzewów ogrodowych, które możemy bez większych trudności uprawiać nawet w naszej strefie klimatycznej. Mimo też, iż w naturalnym środowisko rośliny te występują głównie w górskich rejonach Azji czy też Ameryki Północnej, gdzie wybierają zacienione i wilgotne miejsca na swoje stanowiska. Są one jednak dość odporne na mróz, wobec czego w naszym kraju są w stanie całkiem dobrze sobie radzić nawet w czasie ostrych stosunkowo mrozów. Przyjrzyjmy się jednak jak zadbać o to, aby Azalie oraz Różaneczniki, czyli krzewy wrzosowate z rodziny Rhododendron, mogły dobrze utrzymać się w naszych ogrodach i zapewnić nam podniesienie ich estetyki przy niskim nakładzie pracy.

Dobór gatunków, przygotowanie gleby i wybór stanowiska.

Wśród trzech najważniejszych działań, na których należy się skupić w tym przypadku będzie przede wszystkim wybór odpowiedniego gatunku Azalii, a następnie prawidłowy wybór stanowiska pod jej uprawę, oraz przygotowanie gleby spełniającej wymagania rośliny.

Wybieramy odmiany Azalii.

W pierwszej kolejności powinniśmy znaleźć rhododendrony – Azalie, charakteryzujące się dużym poziomem odporności na mrozy, bowiem nie wszystkie odmiany tej rośliny są w stanie przetrzymać największe mrozy. Generalnie jednak, bez trudu powinniśmy znaleźć odmiany, które poradzą sobie nawet w przypadku mrozów poniżej 20 stopni Celsjusza. Pozostałe odmiany będziemy musieli uprawiać raczej w doniczkach, aby na sezon zimowy schronić je przed mrozem na przykład w pomieszczeniu gospodarczym.

Przygotowanie gleby.

Aby Azalie mogły dobrze czuć się w naszym ogrodzie, musimy starannie przygotować mieszankę glebową spełniającą kryteria roślin z rodziny Rhododendron, czyli gleby o dość kwaśnym odczynie pH. Tutaj najlepiej sprawdzi się mieszanka gleby ogrodniczej, kory sosnowej oraz nie odkwaszonego torfu w równych proporcjach.

Wybór stanowiska.

Osobną kwestią będzie tutaj dobranie odpowiedniego stanowiska pod uprawę Azalii. Najlepszym miejscem będzie sąsiedztwo większych drzewek ozdobnych o głębokim systemie korzeniowym, które zagwarantują zacienienie stanowiska uprawnego dla Azalii.

Pielęgnacja Azalii

W kwestii samej zaś pielęgnacji naszych Azalii w ogrodach, musimy pamiętać, iż jest to roślina o wyjątkowo niskich wymaganiach w tym zakresie. Musimy jedynie zatroszczyć się o systematyczne nawadnianie i ewentualne usuwanie starych, uschniętych gałązek. Warto też solidnie nawodnić roślinę przed zimą aby mogła się ona prawidłowo przygotować na nastanie silnych mrozów. Można także dodatkowo ogacić roślinę słomą albo suchymi liśćmi, co pozwoli jej utrzymać nieco lepszy poziom temperatury przez całą zimę, a to z kolei przyczyni się do bezpiecznego przetrwania roślin przez najgorszy dla nich czas. Jednym słowem uprawa Azalii w naszych ogrodach jest bardzo dobrym rozwiązaniem, bowiem nie wymaga od nas to zbyt wielkiej i ciężkiej pracy.

Podsumowanie.

Jeśli do wszystkich prac podejdziemy z odpowiednim zaangażowaniem, to nasza domowa hodowla Różaneczników i azalii na pewno przyniesie odpowiednie korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *