Choroba wrzodowa, to jeden z coraz częściej dotykających ludzkość problemów zdrowotnych. Pojawia się ona najczęściej w przypadku, kiedy w żołądku lub w dwunastnicy, dochodzi do naruszenia równowagi pomiędzy czynnikami ochronnymi a czynnikami szkodliwymi. W tym przypadku najczęściej stosowane są oczywiście leki syntetyczne, aczkolwiek trzeba tutaj także pamiętać, iż znajdziemy cały szereg ziół oraz specjalnie przygotowanych preparatów ziołowych, które także będą skutecznie wspierać proces leczenia choroby wrzodowej.
Chodzi tutaj przede wszystkim o to, iż leki ziołowe wykazują bardzo dobre działanie przeciwzapalne, jak również wpływają na przyspieszenie procesu gojenia uszkodzonej błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy. Trzeba tutaj także nadmienić o tym, iż leki ziołowe będą dobrym rozwiązaniem w zakresie profilaktyki choroby wrzodowej. Odpowiednie ich dozowanie pozwoli nam uniknąć wywołania choroby, poprzez regularne zabezpieczanie błony śluzowej w żołądku.
Czym jest choroba wrzodowa?
Sama choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy przejawia się tym, iż występuje ograniczony ubytek błony śluzowej, z towarzyszącym mu naciekiem zapalnym oraz martwicą. Najczęściej przyczyną powstawania choroby jest zakażenie bakteriami HELICOBACTER PYLORI, które jest w stanie przetrwać w kwaśnym otoczeniu kwasów żołądkowych. Bakteria ta produkuje toksyny, które uszkadzają komórki błony śluzowej i wywołują w niej stany zapalne. W odpowiedzi w żołądku produkowane jest więcej kwasu solnego, co prowadzi do owrzodzenia żołądka i dwunastnicy. Do samego zakażenia tą bakterią dochodzi drogą pokarmową.
Zdarzają się także przypadki powstawania choroby wrzodowej na skutek przyjmowania innych leków, głównie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) – ibuprofen, aspiryna, diklofenak, ketoprofen, naproksen.
Może być także wynikiem czynników genetycznych.
Leczenie wrzodów żołądka
Oczywiście w przypadku pojawienia się choroby wrzodowej żołądka, będziemy bardzo wyraźnie odczuwać bóle brzucha o średnim i silnym natężeniu. W razie pojawienia się takich objawów występujących przewlekle, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. W większości przypadków terapia będzie prowadzona lekami syntetycznymi, aczkolwiek trzeba nadmienić, iż ziołowe leczenie wrzodów także jest możliwe i co najważniejsze także jest skuteczne. Najlepszym jednak rozwiązaniem będzie zadbanie o profilaktykę, w której odpowiednio dobrane leki ziołowe będą stale, na bieżąco dbać o utrzymanie równowagi wewnątrz narządu żołądka i dwunastnicy, aby nie doprowadzić do powstawania choroby. Takie podejście jest zawsze najbardziej skuteczne. Po co mamy leczyć choroby, skoro przy współczesnej wiedzy medycznej nie mamy większych trudności z zapobieganiem ich powstawaniu? Na pewno profilaktyka będzie zawsze rozwiązaniem o wiele bardziej korzystnym dla naszego organizmu jak również dla nas samych.