Zdawać by się mogło iż nie ma nic prostszego niż zakup klasycznej miotły, wykorzystywanej w każdym niemalże domu. Jednakże, należy tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż występują one w wielu różnych odmianach, typach i rodzajach, a każdy o innym przeznaczeniu podstawowym. Co prawda, w zasadzie każdej szczotki gospodarczej możemy używać do wszystkich prac, niemniej nie zawsze będzie się ona odpowiednio dobrze sprawdzać w danym zakresie. W związku z tym tez, warto tutaj poświęcić kilka chwil na to, aby przejrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej. Aby sprawdzić jak dzielą się szczotki w podstawowym zakresie i w jaki sposób dobierać je do swoich potrzeb w gospodarstwie domowym.
Podstawowy podział szczotek do prac gospodarczych.
Jak już wspomnieliśmy, szczotki do prac gospodarczych będą dzielić się na różne typy i rodzaje. Jednakże warto tutaj zaprezentować podział ogólny, który już pozwoli nam mniej więcej orientować się, jakiego rodzaju szczotkę potrzebujemy do konkretnego zakresu prac.
Szczotki do prac gospodarczych będziemy dzielić następująco:
Ze względu na długość włosia:
- Długie – długi włos szczotki dość łatwo się poddaje, toteż nie będzie w stanie skutecznie zbierać większych i cięższych zanieczyszczeń.
- Średnie – to szczotka pośrednia, która będzie zarówno zbierać większe zabrudzenia, jak i skutecznie usuwać np. liście.
- Krótkie – szczotki przeznaczone przede wszystkim do zbieranie najtwardszych zanieczyszczeń.
Ze względu na gęstość włosia:
- Rzadkie – pomiędzy rzadko rozstawionym włosiem przedostaną się drobne i ciężkie zanieczyszczenia, ale nie lżejsze, jak chociażby liście, czy też trawa.
- Gęste – pomiędzy gęstym włosiem nie przedostanie się nawet pyłek.
Ze względu na twardość włosia:
- Twarde – które skutecznie będzie stawiać opór cięższym zanieczyszczeniom o większych gabarytach.
- Miękkie – sprawdzające się przy zanieczyszczeniach drobnych, jak pył i kurz.
Mając na względzie podstawowy podział, przedstawiony powyżej, możemy z góry przewidzieć jakiego rodzaju szczotkę potrzebujemy. Na przykład do prac wewnątrz budynku, przydatna będzie szczotka z krótkim, miękkim i gęstym włosiem. To pozwoli skutecznie usuwać wszystkie zanieczyszczenia wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Musimy więc każdorazowo przeanalizować nasze potrzeby w tym zakresie, aby prawidłowo dobrać szczotkę do konkretnego zakresu robót.
Jakość szczotki.
Ostatecznie, kupując szczotkę do prac gospodarczych, musimy także zwrócić uwagę na jakość jej wykonania. Nie powinna to być szczotka o lichej, kiepskiej konstrukcji, gdyż taka zbyt szybko się wyeksploatuje, lub co gorsza uszkodzi. Tutaj warto podkreślić, iż nawet najbardziej znany producent szczotek do prac gospodarczych nie będzie dla nas dostateczną gwarancja jakości. O wiele lepiej będzie zawsze, każdorazowo, osobiście sprawdzić szczotkę pod kątem jakości jej wykonania. Nie powinna być wykonana z cienkich rurek czy tez plastiku. Odpowiednio solidny profil z HDPE powinien być tutaj podstawą. Materiał ten jest uzyskiwany syntetycznie, jednakże przy dużej gęstości zapewnia odpowiedni poziom trwałości oraz odporności na uszkodzenia.