W ciągu ostatnich lat, możemy zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania ekologicznymi technologiami ogrzewania naszych domów jednorodzinnych. Ogrzewanie wykorzystujące kocioł centralnego ogrzewania, opalany paliwami stałymi, staje się po prostu nieekonomiczne, a co gorsza, bardzo szkodliwe dla naszej planety. Obecnie coraz częściej, w nowo budowanych obiektach, pojawiają się rozwiązania o wiele bardziej ekologiczne, takie jak chociażby ogrzewanie gazowe, czy też wykorzystujące pompy ciepła. Warto przyjrzeć się w szczególności tym ostatnim, bowiem w wielu nowoczesnych budynkach, będzie to rozwiązaniem wręcz idealnym, sprawdzającym się perfekcyjnie.
Tym bardziej, iż obecnie bez trudu można znaleźć całkiem przystępne oferty na pompy ciepła w Andrychowie oraz w wielu innych miastach naszego kraju. Na rynku pojawia się regularnie coraz więcej dystrybutorów oraz montażystów tego typu systemów, co oczywiście przekłada się na lepszą dostępność usług, oraz stałe obniżanie cen, w wyniku normalnych procesów ekonomicznych, takich jak chociażby wzrost konkurencji.
Czym są pompy ciepła?
Oczywiście, z punktu widzenia przeciętnego użytkownika, najważniejszą kwestią jest to, abyśmy mogli zrozumieć zasadę działania pomp ciepła. Aby każdy, potencjalny użytkownik wiedział, skąd bierze się w tym przypadku ciepła, oraz jakie dodatkowe koszty trzeba będzie regularnie ponosić w przypadku zastosowania tego typu rozwiązania grzewczego.
Tak więc pompa ciepła, to w najprostszych słowach, urządzenie, które odbiera energię cieplną od otoczenia i przekazuje ją do czynnika grzewczego. Ten następnie jest dogrzewany elektrycznie, i trafia do grzejników podłogowych, ściennych czy też innych rozwiązań w zakresie dystrybucji ciepła. Trzeba zdać sobie sprawę, iż otaczająca nas atmosfera, czyli powietrze, nawet w przypadku kiedy mamy do czynienia z mrozem, w dalszym ciągu zawiera ciepła. Do zera absolutnego jeszcze dużo brakuje, a więc możemy to ciepło odzyskać. Tutaj warto zwrócić uwagę na dwa typy pomp ciepła:
- Pompy ciepła powietrzne – odbierają energię cieplną od otaczającego nas powietrza. Są o wiele tańsze, ale za to trudno jest przewidzieć przyszłe koszty, co wynika ze zmienności temperatury, otaczającego nas powietrza.
- Pompy ciepła gruntowe – montowane są w gruncie, a więc odzyskują ciepło z wnętrza ziemi. Tutaj wystarczy aby wkopać się na metr pod ziemią i już mamy gwarancję, iż będzie to temperatura powyżej zera stopni Celsjusza, a co najważniejsze będzie stała. To pozwala nam oczywiście dość precyzyjnie przewidywać koszty ogrzewania. Z drugiej jednak strony, zarówno zakup jak i montaż są tutaj bardzo kosztowne, przede wszystkim ze względu na konieczność wykonania odpowiednich odwiertów głębinowych.
Warto jeszcze podkreślić, iż gruntowe pompy ciepła będą dzielić się na dwa podtypy, a są to pompy poziome oraz pionowe. Pionowe wymagają wykonania głębokich odwiertów, co pozwala na osiągnięcie wyższej temperatury wstępnego podgrzewania. Im głębiej zejdziemy w głąb ziemi, tym wyższa panować tam będzie temperatura. W przypadku kiedy nie jest możliwe wykonania tak głębokich odwiertów, stosowane są pompy poziome. Rury, w których wstępnie podgrzewany jest czynnik grzewczy, wkopywane są na większej powierzchni, na głębokości 1-3 metrów. To oczywiście ogranicza poziom wstępnego podgrzania, jednakże jeśli nie mamy możliwości wykonania odwiertów głębinowych, jest to rozwiązaniem jedynym, jakie możemy brać pod uwagę.
Podsumowanie
Generalnie można powiedzieć, iż pompy ciepła to w pewnym sensie rozwiązanie przyszłości, z którego rzeczywiście warto korzystać. Przede wszystkim ze względu na brak zanieczyszczeń środowiska, co obecnie jest kwestia o najwyższym priorytecie dla każdego z nas.