Bezpieczne ładowanie akumulatorów przemysłowych.

Na wszelkiego rodzaju obiektach przemysłowych, takich jak przede wszystkim hale magazynowe oraz produkcyjne, na potęgę wręcz, wykorzystywane są nowoczesne, elektryczne wózki widłowe. Dzięki nim, można znacznie przyspieszyć pracę i zagwarantować poprawny przebieg procesu logistycznego na całym obiekcie. Chodzi tutaj o kwestie takie jak dostarczanie surowca pod maszyny i odbiór gotowego produktu w paletach. Składowanie palet i przygotowywanie ich do wysyłki do klienta. Jednym słowem, wózki widłowe odgrywają współcześnie istotną rolę w przemyśle. Trzeba jednakże pamiętać o tym, iż są to urządzenia w pełni elektryczne, a co za tym idzie, zachodzi tutaj konieczność ich ładowania.

Jak ładuje się wózki widłowe?

W niektórych przypadkach, wózki widłowe mogą być ładowane bezpośrednio. Czyli są one wyposażone w gniazdka, które podłącza się do prądu i następuje ładowanie baterii znajdującej się wewnątrz wózka. Niemniej jednak nie jest to rozwiązaniem nader efektywnych. W trakcie ładowania wózka jest on bowiem bezużyteczny, a sam proces ładownia trwa niejednokrotnie 5-6 godzin. Dlatego też, lepszym rozwiązaniem okazują się wózki z wymiennymi bateriami. W takim przypadku, trzeba jednak zadbać o odpowiednie pomieszczenie do ładowania akumulatorów, w którym będzie można zagwarantować bezpieczne warunki do przeprowadzenia tego procesu.

Zagrożenia w procesie ładowania akumulatorów.

W trakcie ładowania akumulatorów mamy do czynienia z dwoma, podstawowymi zagrożeniami. Pierwszym jest zagrożenie pożarowe a drugim wybuchowe. Szczególnie dotyczy to procesu ładownia akumulatorów kwasowo-ołowiowych. W ich przypadku bowiem może dochodzić do wydzielania wodoru, który jest gazem łatwopalnym, a w połączeniu z powietrzem, tworzy mieszaniny silnie wybuchowe. Aby temu zapobiec, pomieszczenia akumulatorowni wyposażone muszą być w odpowiednio profesjonalne systemy detekcji wodoru. Dzięki temu, w przypadku wychwycenia nadmiernego stężenia tego niebezpiecznego gazu, uruchamiane są procedury bezpieczeństwa, polegające przede wszystkim na oczyszczeniu wewnętrznej atmosfery.

Jak działa system detekcji wodoru?

Sam system składa się z centrali alarmowej, czujników wodoru, oraz systemu sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej, która zapewnia ostrzeganie pracowników znajdujących się na obiekcie przed zagrożeniem. W dużym uproszczeniu, wygląda to tak, iż wewnątrz czujnika znajdują się odpowiednie elementy, które w normalnej atmosfery wykazują różnice napięcia w wysokości 0V, a więc jest to stan stabilny. W przypadku pojawienia się gazu, zmienia się rezystencja czujnika i zmienia się także różnica napięcia, co przez centralkę alarmową traktowane jest jako zagrożenie. Po przeprowadzeniu dodatkowych pomiarów, uruchamiana jest sygnalizacja świetlna oraz dźwiękowa, a jednocześnie wykonywane są dwie inne operacje. Jest to odcięcie prądu od prostowników, oraz uruchomienie systemy wewnętrznej wentylacji na 100%. Dzięki takiej organizacji działania, systemy detekcji wodoru, gwarantują nam wysoki poziom bezpieczeństwa w trakcie procesu łądowania baterii trakcyjnych do wózków widłowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *