Chińska medycyna tradycyjna.

chińska medycyna tradycyjna

Chińska medycyna tradycyjna to system leczenia, stosowany od ponad 2500 lat w Chinach. Obejmuje szeroką gamę praktyk i terapii, opartych na starożytnych chińskich pojęciach ciała i choroby. Są to m.in. stosowanie ziół, akupunktura, moksowanie (palenie ziół na lub w pobliżu skóry), dietetyka, ćwiczenia (takie jak tai chi i qigong) oraz masaż. Szczególnie istotne z naszego punktu widzenia są zioła medycyny chińskiej, bowiem możemy je stosunkowo łatwo pozyskać i wykorzystać w leczeniu różnorodnych, codziennych dolegliwości zdrowotnych.

Czy chińska medycyna tradycyjna jest skuteczna?

Praktycy Chińskiej Medycyny Tradycyjnej wierzą, że witalna energia ciała, czyli Qi (wymawiane „chee”), płynie przez ścieżki zwane meridianami. Wierzą, że kiedy Qi płynie swobodnie, ciało jest zdrowe, ale kiedy jest zablokowane, może wystąpić choroba. Chińska medycyna tradycyjna ma na celu przywrócenie równowagi Qi w ciele, aby promować zdrowie i zapobiegać chorobom.

Chińska medycyna tradycyjna jest powszechnie stosowana nie tylko w Chinach ale także w innych częściach Azji. Obecnie zyskuje popularność w wielu innych krajach całego świata, w tym także w Polsce. Często jest uważana za uzupełniającą lub alternatywną formę medycyny i nie zawsze jest pełni akceptowana przez środowisko naukowo medyczne. Niemniej jednak, przy odpowiednim podejściu, możemy w toku leczenia wykorzystać na przykład zioła medycyny chińskiej, jako wsparcie w leczeniu różnych chorób i dolegliwości. Kluczowym jednak jest to, aby zawsze robić to pod nadzorem lekarza prowadzącego. Jakiekolwiek samowolne przyjmowane ziół, które należy traktować jako leki, może bowiem prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Jakie zioła w medycynie chińskiej są najpopularniejsze?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, chińska medycyna tradycyjna to nie tylko odpowiednie zioła, ale cały wachlarz metod leczenia, które łącznie zapewniały odpowiednią skuteczność. W naszym kraju jednakże, popularność zyskały przede wszystkim zioła, co wynika z faktu tego, iż ziołolecznictwo jest ogólnie znanym, rozumianym i popularnym pojęciem.

W medycynie chińskiej, znajdziemy cztery bardzo popularne zioła, które równie popularne są w naszej, europejskiej medycynie tradycyjnej a są to:

  • Rozmaryn – wykazuje działanie hepatoprotekcyjne, zapobiega bólom trawiennym, łagodzi bóle żołądka. Wykazuje także działanie żółciopędne i żółciotwórcze. Skutecznie obniża poziom cukru we krwi. Jest także korzystny dla pracy naszego mózgu, wspierając pamięć oraz zdolności poznawcze. Znane są także jego działania przeciwdepresyjne.
  • Szałwia – stosowana przy leczeniu uderzeń gorąca podczas menopauzy. Niemniej jednak, skuteczność leczenia w tym przypadku zależna jest od termiki właściwego pacjenta. Niektóre z pań, podczas menopauzy poza napadami gorąca mają okresy napadów zimna. W takich przypadkach szałwia nie będzie skuteczna, a nawet szkodliwa, bowiem wpłynie na jeszcze silniejsze wychłodzenie.
  • Żeń-szeń – zioło stosowane głównie w przypadku braku energii i osłabienia.
  • Krwawnik – zawiera mnóstwo składników takich jak: azulen, cholina, substancje gorzkie, garbniki, sole mineralne. Wykazuje silne działanie przeciwkrwotoczne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Skutecznie oczyszcza, poprawia trawienie i działa przeciwkurczowo.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż chińska medycyna tradycyjna jest w niektórych kwestiach zbliżona do naturalnej medycyny europejskiej. Przede wszystkim w zakresie stosowania poszczególnych ziół i ogólnie ziołolecznictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *