Obecnie, zastosowanie promieniowania UV jest bardzo szerokie. Jest ono wykorzystywane zarówno przez osoby prywatne, jak i przez wielkie firmy produkcyjne. Szczególnie korzystne jest zastosowanie promieniowania UV w procesach produkcyjnych, gdzie wymagane jest szybkie utwardzenie spoiny bądź też powłoki lakierniczej. Oczywiście nie są to jedyne zastosowania tej technologii. Jest ich zdecydowanie więcej. My jednak przyjrzymy się tym najbardziej popularnym, przynoszącym największe korzyści.
Gdzie zastosowanie promieniowania UV jest najbardziej popularne?
Tak jak już powiedzieliśmy we wstępnie, zastosowanie promieniowania UV jest zdecydowanie najbardziej spopularyzowane w branży przemysłowej. Produkcja elementów elektronicznych i elektrotechnicznych to branża, wykorzystująca utwardzanie spoin promieniowaniem UV zdecydowanie najczęściej. Niemniej jednak technologia ta znajduje także zastosowanie przy utwardzaniu spoin w produkcji sprzętu medycznego czy tez optycznego, jak również w motoryzacji. Jednym słowem zastosowanie promieniowania UV jest bardzo szerokie, a to oczywiście przekłada się na szybszy rozwój technologii.
Utwardzanie spoin klejowych promieniowaniem UV.
Najbardziej spopularyzowanym zastosowaniem promieniowania UV jest więc utwardzanie spoin klejowych. Jest to rozwiązanie przynoszące konkretne korzyści w wielu przypadkach. Przede wszystkim, samo utwardzanie spoiny dzięki promieniowaniu UV może być zrealizowane nawet w ciągu kilkunastu sekund. Dzięki tak krótkiemu czasowi utwardzania, jest to technologia sprawdzają się na liniach produkcyjnych w bardzo szybkich procesach technologicznych. Przede wszystkim zaś, szybki czas utwardzania generuje poważne oszczędności. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż standardowe rozwiązania w zakresie utwardzania spoin klejowych wymagały od nas nawet kilku godzin utwardzania do osiągnięcia pełni właściwości fizykochemicznych.
Pozostałe korzyści płynące z zastosowanie promieniowanie UV do utwardzania spoin klejowych.
Poza szybszym czasem utwardzania spoiny, zastosowanie promieniowania UV do utwardzania spoin klejowych, niesie za sobą także inne korzyści. Dla ścisłości wymienimy je jednak pod spodem wszystkie, zgodnie z ich wagą.
- Szybki czas utwardzania spoiny – wystarczy zaledwie kilkanaście sekund do uzyskania pełni właściwości fizykochemicznych spoiny.
- Skalowalność urządzeń – każdy promiennik UV do zastosowań przemysłowych może być dostosowany rozmiarowo do potrzeb danego procesu technologicznego. Dostępne są promienniki różnych rozmiarów i o różnych mocach.
- Niskie koszty jednostkowe – koszt wykonania i utwardzenia jednej spoiny często będzie liczony w groszach.
- Dobre parametry techniczne – nie ustępujące w żaden sposób spoinom utwardzanym w naturalny sposób.
Podsumowanie.
Można więc powiedzieć, iż zastosowanie promieniowania UV w wielu przypadkach będzie wyjątkowo korzystnym rozwiązaniem. Szybszy czas utwardzania, niższe koszty, to z całą pewnością zalety, które doceni każdy technolog produkcyjny, odpowiedzialny za optymalizację procesów technologicznych na produkcji. Warto zatem zwrócić uwagę na możliwości wykorzystania tej technologii, bowiem sprawdzi się ona rzeczywiście w wielu przypadkach.