Ogrzewanie kanałowe to jedno z bardziej nowoczesnych rozwiązań w zakresie ogrzewania naszych domów jednorodzinnych. Pozwala nam ono na osiągnięcie, nieco większej efektywności grzewczej w stosunku do klasycznych grzejników ściennych. To oczywiście zapewnia ograniczenie zanieczyszczeń oraz kosztów ogrzewania. Poza tym, zyskujemy na komforcie termicznym, bowiem możemy nasze pomieszczenia mieszkalne rozgrzewać szybciej i bardziej efektywnie utrzymywać w nich odpowiadającą nam temperaturę. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego czym jest ogrzewanie kanałowe, i jak można je wdrożyć w naszych domach jednorodzinnych.
Czym jest ogrzewanie kanałowe?
Ogrzewanie kanałowe to rozwiązanie grzewcze, oparte o grzejniki kanałowe, niskotemperaturowe. Sprawdza się zarówno ze standardowymi źródłami ciepła, jak również w przypadku niskotemperaturowych instalacji pomp ciepła. Sam grzejnik kanałowy wyposażony jest w odpowiednio dobrany, cichy i energooszczędny wentylator, dzięki czemu, rozprowadzanie ciepła jest bardziej efektywne. Pomieszczenia nagrzewają się szybciej, a panująca wewnątrz atmosfera jest bardziej przyjazna dla człowieka.
Montaż grzejników kanałowych.
Aby ogrzewanie kanałowe było możliwe do zamontowania, należy dysponować w budynku odpowiednio grubymi podłogami. Musimy bowiem wyciąć w nich kanały montażowe, o głębokości co najmniej 10 cm, bowiem tyle wynosi grubość najmniejszych rozmiarowo grzejników kanałowych. Do kanałów montażowych doprowadzić należy jeszcze rury zasilania oraz powrotu czynnika grzewczego. Niemniej jednak przeróbki instalacji grzewczej nie są w tym przypadku jakoś specjalnie wymagające, toteż, można powiedzieć, iż koszty z tego tytułu, także będą niezbyt wysokie. Poza tym grzejniki te, są z góry przykryte kratownicą maskującą, co wpływa na walory estetyczne rozwiązania. Tym bardziej, iż maskownice mogą być dobrane w różnych wariantach estetycznych. Tak, aby dobrać odpowiednią do kształtu estetycznego danego pomieszczenia.
Efektywność grzewcza ogrzewania kanałowego.
Warto tutaj także podkreślić, iż ogrzewanie kanałowe, ze względu na zastosowane rozwiązania, zapewnia nam podniesiony poziom efektywności grzewczej. Chodzi o to, iż dzięki wszystkim technologiom wykorzystanym w tym przypadku, możemy podnieść efektywność grzewczą o około 12-15%, co przekłada się na realne oszczędności na kosztach ogrzewania. Pozwala to także na ograniczenie zanieczyszczeń środowiska. Im mniej bowiem materiałów opałowych spalimy, tym mniej wygenerujemy zanieczyszczeń.
Podsumowanie.
Można więc powiedzieć, i ogrzewanie kanałowe jest rozwiązań w wielu aspektach korzystnym. Pozwala na realne ograniczenie zanieczyszczeń oraz kosztów ogrzewania naszych domów jednorodzinnych. Jeśli więc mamy możliwości techniczne na zastosowanie takiego rozwiązania, warto o tym pomyśleć. W wielu przypadkach jest to jedno z lepszych rozwiązań, jakie możemy zastosować w celu ogrzewania naszych domów jednorodzinnych.