Obecnie w prawie każdym mieście, miasteczku i wsi prowadzone są renowacje, stawiane są nowe budynki mieszkalne i zakłady pracy. Wszyscy z fascynacją przyglądają się pracy specjalistów od budowy dróg, mostów, czy zabudowań. Ale zanim na arenie budowniczej pojawi się sprzęt umożliwiający stawianie ścian, elementów budynków i dróg, należy przeprowadzić roboty ziemne. Jest to pierwszy etap prac budowlanych, ale nie mniej istotny jak pozostałe.
Na czym tak naprawdę polegają roboty ziemne i jak przeprowadzane jest przygotowanie terenu pod zabudowę?
Do robót ziemnych należy szeroko pojęte przygotowywanie terenu. Ponieważ jest to pierwszy etap budowania nowych elementów architektonicznych, polega to między innymi na wydobywaniu gruntu naturalnego, wydobywaniu materiału z ziemi, transportowaniu go oraz zagęszczaniu masy ziemnej. Gdy teren pod nową zabudowę był wcześniej zagospodarowany, to do takich usług dochodzi także wyburzanie budynków. Co się z tym wiąże – wywożenie gruzu, oczyszczanie pola i upewnianie się, że podłoże jest stabilne i gotowe na dalsze etapy pracy.
POLECMY: profesjonalne roboty ziemne Kraków – Wykopy.Litbud.pl
Aby roboty ziemne były przeprowadzone sprawnie, bezpiecznie i jak najbardziej profesjonalnie, pracownicy muszą korzystać z usługi koparką – sprzętu, bez którego nie odbyłoby się przygotowywanie terenu. Usługi koparką dają szerokie spektrum możliwości – od wydobywania gruntu, przesypywania go w dane miejsce, po kształtowanie terenu i przygotowywanie nawierzchni pod budowę instalacji podziemnych.
Przygotowywanie pola pod zabudowę nie należy do łatwych wyzwań. Należy liczyć się z wymogami projektowymi, dokładnie przestudiować charakter terenu, na którym lub pod którym ma być tworzona dana instalacja, bezwzględnie trzeba dbać o bezpieczeństwo – swoje, współpracowników, a także osób trzecich, trzeba pracować pod presją czasu i w stresie, a do tego być zaznajomionym z prawami matematycznymi.